Učitavanje...
Julija Barišić, dipl. med. sestra odgovara na neka najčešća pitanja koja pacijenti postavljaju u kućnom liječenju, a u svezi hipertenzije.
Saznajte više
Bernardina Šarac, dr. med., spec. obiteljske medicine o hipertenziji i oštećenju bubrega.
Kada je krvni tlak visok, lijekovi za visoki krvni tlak važan su dio vašeg liječenja. Vaš liječnik, osim što će vam propisati terapiju, također će vjerojatno preporučiti promjene načina života koje znače prije svega korekciju prehrane, smanjeni unos alkohola, manji unos soli i fizičku aktivnost.
Pojava hipertenzije (povišenog tlaka) postaje sve veći javno-zdravstveni problem. Za nju je iznimno važna razvijena i dostupna zdravstvena zaštita, ali i znanje ljudi o ovoj bolesti, kao i motiviranost da kontinuirano kontroliraju krvni tlak kako bi na vrijeme otkrili dijagnozu i počeli s momentalnim liječenjem. Hipertenziju otežava činjenica da u većini slučajeva nema simptoma i zato su redoviti pregledi od krucijalne važnosti. Porast hipertenzije u svijetu posljedica je neaktivnosti, odnosno sjedilačkog načina života, sve raširenije pretilosti, prekomjernog unošenja kuhinjske soli u organizam i stresa. No to su samo neki od rizičnih čimbenika za hipertenziju. Tu su još i: