Učitavanje...
Krvni tlak je pritisak krvi na stijenke krvnih žila (arterija) u svim dijelovima tijela. Pri svakom izbacivanju krvi iz srca, tlak se povisuje (sistolički tlak – gornja vrijednost), a kod ulijevanja krvi u srce, tlak se snižava (dijastolički tlak – donja vrijednost). Mjerenje krvnog tlaka uvijek podrazumijeva dvije znamenke: prva označava njegovu gornju vrijednost (sistolički tlak), a druga donju (dijastolički tlak).
Kako se mjeri krvni tlak?
Krvni tlak možete izmjeriti kod liječnika ili medicinske sestre te u nekim ljekarnama. Također, možete kupiti aparat za mjerenje krvnog tlaka koji ćete koristiti kod kuće, no prvo biste trebali pitati svog liječnika je li to potrebno. Dostupni su i automatski aparati za krvni tlak.
Ako vam liječnik ručno mjeri krvni tlak, on će početi napuhavati, a zatim ispuštati manžetu, dok će pomoću stetoskopa slušati puls na unutarnjoj strani vašeg lakta. Dok je manžeta napuhana, osjećat ćete pritisak na nadlaktici. Osjećaj može stvoriti blagu nelagodu, ali on ne bi trebao biti bolan. Liječnik će vam tlak izmjeriti ukupno tri puta u intervalima od 1-2 minute, što će mu pomoći da dobije ispravno očitanje.
Što je normalan krvni tlak?
Normalna vrijednost krvnoga tlaka jest prosječno 120/80 milimetara stupca žive (mmHg). Kako starimo, vrijednosti krvnog tlaka postaju nešto više, no gornja vrijednost normalnog krvnog tlaka ne smije iznositi više od 140/90 mmHg. Također, neke osobe prirodno imaju niže vrijednosti normalnog tlaka zbog posljedice građe njihovog tijela, no to ne mora značiti da se radi o bolesti i slično.
Što je povišeni krvni tlak?
Dijagnoza povišenoga krvnog tlaka ili hipertenzija ne postavlja se na temelju samo jednog mjerenja krvnog tlaka. Ako se kod određene osobe u najmanje dva različita puta izmjeri tlak veći od 140/90 mmHg, tada se smatra da osoba ima povišeni krvni tlak.
Saznajte više