Učitavanje...
Dijagnoza hipertenzije postavlja se kada je krvni tlak viši od 140/90 mmHg u mirovanju, kroz duže razdoblje.
Tihi ubojica
Posljedica hipertenzije je stalno opterećenje srca kao pumpe koja tjera krv kroz tijelo i oštećenje krvnih žila svih organa u tijelu zbog povećanog pritiska na njihove stijenke. Ova kronična bolest, koju nazivaju 'tihim ubojicom', godinama ne mora pokazivati nikakve simptome, a prema dostupnim podacima na svjetskoj razini, trećina odrasle populacije pati od nje. Također, 18% smrti u svijetu može se pripisati povišenom krvnom tlaku.
Nažalost, statistike nam ne idu u prilog ni kada su u pitanju redovite kontrole, jer prema nekim istraživanjima, čak 50% osoba s hipertenzijom ne znaju da boluju od nje, a polovica onih koji znaju je ne liječe niti mijenjaju svoje štetne životne navike. Danas je vrlo jednostavno izmjeriti tlak, no prvo treba podići svijest o ovoj podmukloj bolesti koja se u većini slučajeva otkrije relativno kasno, kada je šteta na vitalnim organima već učinjena.
Preporuka Svjetske lige za hipertenziju jest da svatko provjeri svoj krvni tlak najmanje jednom godišnje, a osobe koje boluju od hipertenzije prema preporuci liječnika.
Primarna i sekundarna hipertenzija
Razlikujemo primarnu i sekundarnu hipertenziju. Primarna se javlja u 9/10 slučajeva, a uzroci su nepoznati.
Sekundarna hipertenzija nastaje kao posljedica drugog zdravstvenog stanja, najčešće bolesti bubrega, ali i bolesti srca, endokrinih poremećaja, korištenja lijekova ili prekomjernog konzumiranja alkohola.
U probiru pacijenata može se otkriti hipertenzija zbog tegoba kao što su jutarnje glavobolje i vrtoglavice, mučnina, kronični umor i smetenost (otežano obavljanje svakodnevnih zadataka), promjene vida, tremor mišića, crvenilo lica zbog povećanog širenja krvnih žila, krvarenje iz malih kapilara u nosu, zujanje u ušima te nestabilnost pri hodu. Uznemirenost, ubrzani rad ili nepravilan rad srca znaju posredno upozoravati na povišeni tlak.
Redoviti pregledi su od životne važnosti
Zaključak: upravo zato što su simptomi hipertenzije nespecifični, za otkrivanje ove bolesti važno je redovito mjerenje krvnog tlaka, najbolje nekoliko puta godišnje. To je jedini način na koji se sa sigurnošću može potvrditi sumnja na hipertenziju. U slučajevima u kojima se bolest ne otkrije pravovremeno i ne liječi, negativni učinci samo se gomilaju i godinama potiho oštećuju krvne žile. One tako postaju manje elastične, što dovodi do smanjenog protoka krvi i kisika do srca i mozga, a na kraju i moždanog i srčanog udara.
Saznajte više