Učitavanje...
Vjerujemo da smo svi svjesni kako je neaktivnost loša za zdravlje te da su ljudi koji nisu fizički aktivni skloniji različitim oboljenjima. S druge strane, redovita tjelesna aktivnost pomaže u snižavanju krvnog tlaka, kontroli težine i smanjenju stresa.
Da se vratimo na naslov i tih čarobnih 10.000 koraka dnevno. Postoje znanstvene studije koje potvrđuju da 10.000 koraka dnevno može poboljšati zdravlje srca, pozitivno utjecati na mentalno zdravlje, ali i smanjiti rizik od nastanka dijabetesa. Iako je korist od svakodnevnih 10.000 koraka višestruka, mnogima upravo ta brojka izaziva veliku frustraciju. Činjenica je kako nam je u današnjem užurbanom dnevnom ritmu, ponekad nemoguće odvojiti toliko vremena za fizičku aktivnost pa je dobro podsjetiti se preporuka Svjetske zdravstvene organizacije.
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje odraslima barem 150 minuta umjerene fizičke aktivnosti tjedno (ili 75 minuta intenzivnije tjelovježbe). No istraživanja također pokazuju da čak i trening niskog intenziteta može poboljšati naše zdravlje, a pogotovo trening srednjeg intenziteta. To znači da vaše dnevne korake možete slobodno ubrojiti u preporučenih 150 minuta tjedne aktivnosti. A ako 150 minuta preporučene tjedne fizičke aktivnosti podijelite sa sedam dana, ispada da je i malo više od 20 minuta dnevne aktivnosti dovoljno.
Međutim, povećanjem fizičke aktivnosti i broja koraka koje napravite možete značajno poboljšati vaše zdravlje. Pa ipak, ne morate postići baš 10.000 koraka na dan kako biste uživali u zdravom životu – i polovica od tog broja bit će sasvim dovoljna. Samo krenite i ne odustajte!
Saznajte više